pregled na pechata 1

Лудогорец вдигна гарда с бой по Славия

Херо даде почивка на основни играчи, Кешерю с два гола, пише на първа страница вестник "Меридиан мач". Лудогорец би без проблеми Славия с 4:0 под дъжда на националния стадион „Васил Левски", като успя да запази сили за гостуването на Истанбул Б в Лига Европа другата седмица. Треньорът на шампионите Димитър Димитров бе дал почивка на основни играчи като Козмин Моци, Светльо Дяков и Абел Анисе. Иначе две попадения за успеха отбеляза румънският голаджия Клаудио Кешерю (4 и 20 минути), а по едно добавиха Вирджил Мисиджан (49) и Кишада (75).

Лудогорец би без проблеми Славия с 4:0 под дъжда на националния стадион „Васил Левски". Треньорът на шампионите Димитър Димитров бе дал почивка на основни играчи като Козмин Моци, Светльо Дяков и Абел Анисе с мисъл да ги запази за двубоя от Лига Европа следващата седмица. Иначе два гола за успеха отбеляза Клаудио Кешерю (4 и 20 минути), а по едно попадение добавиха Вирджил Мисиджан (49) и Кишада (75).

Първото попадение Кешерю вкара още в четвъртата минута с премерен удар по земята след асистен-ция на Марселиньо. В 20-ата минута румънецът удвои от дузпа за нарушение срещу самия него от страна на Стефан Велков, който го задържа с ръка в наказателното поле. Малко след гола Ивайло Димитров стреля под ъгъл, но аржентинския страж на „орлите" Броун трудно се справи с лекия изстрел. Топката мина между краката му, но в крайна сметка вратарят я спря преди да премине голлинията.

В 35-ата минута Лукас Саша пропусна да сложи точка на спора, след като от удобна позиция шути-ра високо над напречната греда. Четири минути по-късно българският шампион направи нов сериозен пропуск. Марселиньо и Кешерю излязоха сами срещу вратаря. Бразилецът напредна и потърси своя съотборник, но притичал бранител на Славия неутрализира опасността.

Втората част стартира с опасност пред вратата на домакините. Мисиджан пусна успоредно на гол-линията, но Джоди Лукоки направи по-трудното и от 3-4 метра прати топката над напречната греда.

В 49-ата минута Кампаняро намери Мисиджан, който пое и с топовен изстрел покачи резултата - 3:0 за Лудогорец. Малко по-късно Лукоки пропусна сам срещу вратаря. Груба грешка на капитана на Славия Емил Мартинов, който върна нескопосано назад към вратаря Стерякис, доведе до гол на Кишада за 4:0. До края на двубоя на стадион „Васил Левски" Лудогорец отпусна газта, за да запази сили за двубоя с турския Истанбул Б в Лига Европа. Двубоят е другата седмица и Лудогорец ще иска на всяка цена да тръгне с добър резултат в груповата фаза на турнира.

Най-скъпият в Левски легна под ножа

Вече е окончателно - Левски ще бъде без един от основните си футболисти в средата на терена за минимум 6 седмици. Това бе официализирано, след като Нелуш Рошу легна под ножа. Румънският халф отиде до Лондон за прегледи, като всички на „Герена" се надяваха, че травмата му ще отшуми постепенно и без операция, но това не се случи. Прегледите са установили, че положението му е по-сериозно и той е бил опериран в областта на адцукторите. Така Рошу ще отсъства между 6 седмици и два месеца, което значи, че в най-добрия случай Делио Роси ще може да го използва във финалните мачове от първия полусезон. И преди травмата обаче италианецът не залагаше кой знае колко на бившия играч на Вииторул. Рошу пък е най-скъпият футболист в страхотната лятна селекция, поне по отношение на платена за него трансферна сума. Други дори по-гръмки имена като Габриел Обертан и Жорди Гомес дойдоха на „Герена" като свободни агенти, като им бяха платени солидни суми на ръка. Рошу пък дори е в разширения списък на мъжкия национален тим на Румъния и е само на 24 години, което подсказва, че тепърва „сините" ще разчитат много на него.

Пирин разнебити Локо ПД с 5:0

Пирин записа първа домакинска победа от началото на сезона. Направи го по категоричен начин и като резултат, и като игра. „Орлетата" смазаха с 5:0 Локомотив (Пловдив) в Благоевград.

Момчетата на Милен Радуканов изиграха много качествен мач. Те действаха разнообразно в атака и бяха стабилни в защита. Над всички на терена бяха Станислав Костов, който заби 2 гола и Анти Рениа, отчел се с попадение и две асистенции. Гостите не приличаха на себе си. Това беше най-слабият им мач от началото на сезона.

„Орлетата" започнаха много агресивно срещата и поведоха с 2:0 още до десетата минута. Течеше 6-ата, когато Рениа проби по дясното крило и достави перфектна топка на Станислав Костов. Нападателят пък майсторски я вкара с едно докосване за 1:0. В 9-ата мин. пак Рениа развинти защитата на Локо и в частност Велковски, който беше преминат като пън. Този път обаче албанецът не асистира, а сам завърши атаката си и то с перфектен удар с външен фалц за 2:0. Този тежък удар на Пирин обърка тотално гостите, които до края на първата част се лутаха из терена. Войн Войнов пък потърси бърза промяна, като извади още 13-ата мин. Димитър Велковски и пусна на негово място Пашов. Трябва да се отбележи, че Велковски наистина беше разминавай леко от Рениа, но тай игра на непривична позиция като ляв бек, а иначе е халф.

В 28-ата мин. Локо (Пд) беше буквално на сантиметър-два да се върне в мача в 28-ата мин., когато Пламен Крумов удари гредата след удар от фаул, а топката тупна малко пред голлинията. В 42-рата мин. резултатът стана класически и отново в основата на попадението бяха Костов и Рениа. Вторият пак проби отдясно и центрира страхотно в наказателното поле на гостите. Вратарят на Локо Диао успя да избие, но право в краката на Костов, който я заби в мрежата от средна дистанция - 3:0 за Пирин.

През второто полувреме Локо се опита да се върне в мача и вдигна темпото, но гостите бързо се обезвериха. Постепенно и двата отбора сякаш се задоволиха с резултата и играта стана по-скоро скучна, въпреки че още в 47-ата мин. „орлетата" удариха греда. Тогава Радослав Кирилов пробва прехвърлящ удар, но за малко се размина с гол.

В 71-вата мин. Ай-мен Суда получи пас от Станислав Костов и заби топката в мрежата за 4:0. Повторенията показаха, че попадението е дошло след явна засада, която Станислав Ставров и асистентите му проспаха, което принципно е в стила на този съдия.

В 88-ата мин. трагедията на Локо стана пълна. Резервата на „орлетата" Петър Христов се разписа за крайното 5:0, след като 30 секунди по-рано се появи в игра.

Втори пореден сериозен тест за Левски на Роси

Ботев излиза за първа домакинска победа, сините искат да останат сухи при италианеца, пише на първа страница вестник "Тема спорт". Тази вечер от 20:00 часа Ботев и Левски ще подновят съперничеството си. Двата тима влизат преди битката на базата в Коматево от коренно различни позиции. Канарчетата летяха високо в двубоите си от Лига Европа, но сбъркаха пътя на домашната сцена. Левски пък изживява ренесанс под ръководството на италианеца Делио Роси и на Терена" вече открито се говори за титла, и то не само по задължение - нещо, което бе позабравено в последните години. След като срещу Лудогорец Левски взе точка (0:0), макар дълго да игра с човек по-малко, сега на сините им предстои втори пореден сериозен тест при Роси. Ботев може и да е поразклатен в първенството, но без съмнение разполага с добър състав, а в исторически план има положителен баланс на свой терен срещу Левски. Жълто-черните вече сериозно са притиснати до стената, тъй като нямат победа в последните си 4 шампионатни двубоя -две равенства и две загуби. А у дома все още не са ликували - 3 поредни поражения. Тази вечер те ще гонят задължителен успех, защото нов провал ще отдалечи носителя на купата и суперкупата значително от първата шестица. Левски пък, типично по италиански, все още не е получил гол, откакто Делио Роси седи на пейката му - 3 победи и 1 равенство. 421 минути (7 часа) -толкова изминаха от последното попадение в мрежата на столичани. То бе дело на халфа на Верея Венцислав Бенгюзов - старозагорци са и единственият тим, вкарал на Левски този сезон. В лагера на Ботев Стивън Петков е аут от срещата, тъй като още не е възстановен от травма в глезена, получена преди над 20 дни. Извън групата на Ботев остана Меледже, който бе пред трансфер в Израел. Юсе-ин отново ще действа като опорен халф пред защитата, а сред избраниците на Николай Киров попадна Радослав Апостолов. Дуде Ндонгала се очаква отново да започне като ляво крило. Той вкара гол в контролата с Несебър (3:1) в паузата за националните отбори и пак ще бъде предпочетен пред Крум Стоянов. От състава на Левски ще отсъства наказаният капитан Божидар Митрев. Така под рамката отново, както и в голяма част от мача с Лудогорец ще е Александър Любенов. Пред него не се очакват корекции в отбрана и ще започнат Цветкович, Яб-лонски, Пиргов и Горанов. Исландският бранител Холмар Ейолфсон все още има трудности с комуникацията с отбора и ще остане резерва, френският дефанзивен полузащитник Антони Белмонт се представя добре в тренировките, но на този етап е малко вероятно да започне вместо Панайотов до Гомес в средата на терена. Прохазка има проблеми в прасеца от мача с Лудогорец, но ще стисне зъби и ще започне по левия фланг. Вдясно ще е Вутов, който бе част от Ботев през пролетта. Интересните неща в атака ще трябва да измисля Габриел Обертан, който навлиза във форма и се утвърждава като основна фигура, а нападенията ще завършва Мапуку. Той едва ли ще остане цял мач и се очаква по някое време да бъде заменен от Буш. Тази вечер Ботев ще опита да сложи край на негативната си серия от 4 шампионатни мача без успех, а Левски да удължи добрата си поредица. Има обаче и друга интересна тенденция - последните три мача между двата тима за първенство в Пловдив завършиха без победител - на 18.07.2015 г. резултатът беше 1:1, на 05.12.2015 г. бе 0:0, а на 30.10.2016 г. -1:1. Последният път, когато Ботев спечели срещу Левски у дома, бе на 26 април 2014-а с 2:0. Сините ликуваха по-скоро - на 23 ноември 2014-а с 3:0.

Дузпите за Лудогорец валят като из ведро

Лудогорец е втори в класирането, но е убедителен лидер по получени дузпи от началото на сезона. Наказателните удари в полза на разградчани валят като из ведро. Вчера срещу Славия бе отсъдена четвъртата дузпа в тяхна полза само за в кръга. За сметка на това за другите претенденти за титлата - ЦСКА и Левски, е дадена по една. Лудогорец изигра силен мач и отнесе с 4:0 белите, като по този начин отново се доближи само на точка от водача в класирането ЦСКА. В другата среща вчера Пирин разгроми с 5:0 Локо Пд в Благоевград, което породи сериозно напрежение между фенове на черно-белите и играчите. Полицията осуети опит на привържениците да съблекат част от футболистите. Те поискаха обяснение за резила и от треньора Воин Войнов, а той заяви, че е готов да си подаде оставката. Два гола за успеха на Пирин реализира Станислав Костов.

Великов: Бием и тръгваме нагоре, Лаптопа: Нямаме какво да губим

Днес на градския стадион в Русе среща си дават двата тима в най-слаба форма от началото на кампанията - местният Дунав и Витоша Бистрица. Драконите започнаха с победа на старта над Септември Сф с 2:0, но след това наредиха 4 поражения и 2 равенства. "Чувам, че от Витоша ни се канят, но ние нека си бием пък те да си се изказват. Няма какво да се съобразяваме с тях. Ако си реализираме положенията, съм сигурен, че ще се поздравим с победата. Бием и ще се вдигнем, ще тръгнем нагоре", каза наставникът на русенци Веселин Великов. Той категорично отхвърли появилите се информации за привличането на израелски атакуващ полузащитник. Титуляр за неговия тим се очаква да е най-новото попълнение Божидар Васев, който да действа в средата на терена до капитана Диян Димов. Контузен е левият бек Христофор Хубчев, което ще доведе до известни размествания в отбрана. През седмицата в Царско село под наем бе пратен Марио Петков. Така Великов няма да може да запълни групата от 18 играчи. Новото попълнение - бразилецът Карлос Едуардо, все още не е готов за игра. Наставникът на Витоша Костадин Ангелов няма да може да разчита на двама от офанзивните си футболисти -Китан Василев и Четин Садула. "Имаме своите проблеми. Китан Василев е болен, Четин Садула се оперира от херния, а вратарят Християн Василев не е в групата. Мачът ще е интересен. Двуостър. Изправяме се срещу хита на миналото първенство. Те си имат техните проблеми, но ние реално сме аутсайдер. Нямаме какво да губим. Всичко освен загуба ще е успех. И ние имаме нужда от точки. Ще се борим здраво до последния съдийски сигнал", сподели треньорът на бистришките тигри. Витоша пък преотстъпи свой играч във Втора лига. 19-годишният полузащитник Лъчезар Котев бе пратен под наем в Оборище Панагюрище. През миналия сезон той записа 14 мача за новака. В елита обаче той няма нито една минута дотук и затова бе пратен в Оборище, където ще може да трупа опит. Там халфът ще се събере с бившия си съотборник от Витоша Майк Кръстев.